تعبیر امام رضا علیه السلام در رابطه با عید غدیر

نویسنده: مدیرسایت - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

تعبیر امام رضا علیه السلام در رابطه با عید غدیرسخنان حجت الاسلام دکتر رفیعی پیرامون تعبیر امام رضا علیه السلام در رابطه با عید غدیر. ۳ روز مانده تا بزرگ ترین عید شیعیان عید غدیر – برپایی ۲۲۰ کاروان شادی غدیر در استان تهران و برگزاری جشن در ۱۰ بوستان شماره حساب جهت واریز کمک های نقدی: ۶۰۳۷-۹۹۷۵-۹۹۰۴-۱۴۵۷ هدایای غیر نقدی خود را به نشانی خیابان فاطمی، فاطمیه بزرگ تهران ارسال نمایید

در ادامه مختصری درباره عید غدیر بدانید : 

غدیر در لغت به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله، کاروانیان حج گزار در آنجا از هم جدا می‏ شدند و به طرف دیار خود می‏ رفتند. در این محل، غدیر خم جای دارد. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه‏ های رنگ کرده خود را در این آبگیر می‏ شسته‏ اند.

خلاصه واقعه غدیر خم

در سال دهم هجرت، رسول خدا صلی ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله به حج رفت و احکام آن را به مردم آموزش داد. به هنگام بازگشت از مکه، در استراحت گاه جُحفه و در غدیر خم، به امر خدا مردمان را گرد آورد و در آن مجمع سترگ، امام علی علیه ‏السلام را به جانشینی خود به آنان شناساند و فرمود: «هر کس من مولای اویم، علی مولای اوست». البته جانشینی علی علیه ‏السلام سال‏ها پیش در مکه و در جمع خاندان هاشم انجام گرفته بود، ولی در غدیر، به اطلاع عموم رسید.